Jerome Kumar off to flying start in Hyderabad Sailing Week

On a day which when the wind speed varied from 7-8 knots and gusting up to 12 knots, the AYN sailors dominated the proceedings, claiming the first three spots in all the three races of the RSX category.

By Author  |  Published: 5th Jul 2017  10:31 amUpdated: 5th Jul 2017  10:32 am
Hyderabad Sailing Week
A sailor in action during Day One of the Hyderabad Sailing Week on Tuesday. Photo: D Hrudayanand

Hyderabad: Jerome Kumar of Army Yachting Node (AYN) was in total control as he got off to a flying start maintaining his lead in the all three races of the RSX class on Day One of the Hyderabad Sailing Week in Hussain Sagar Lake on Tuesday.

On a day which when the wind speed varied from 7-8 knots and gusting up to 12 knots, the AYN sailors dominated the proceedings, claiming the first three spots in all the three races of the RSX category.

In the first race, AYN’s Ebad Ali took the lead. But he blundered and was penalised only to be overtaken by his teammate Jerome Kumar, who capitalised on the opportunity and finished the race first.

The second race was a neck-to-neck battle between Jerome and teammate Manpreet Singh but the former with his excellent pumping skills denied Manpreet of an opportunity to take the lead spot.

Jerome, who read the wind shifts well, outsmarted the rest to finally emerge the day’s champion.

Hyderabad Sailing Week
Jerome Kumar (right) receiving the cheque from Col MP Jaggi.

Results:

RSX: Race: 1.Jerome Kumar, 2.K Arjun Reddy, 3.Ebad Ali (all AYN); Race II: 1.Jerome Kumar, 2.Ebad Ali, 3.Manpreet Singh (AYN); Race III: 1.Jerome Kumar, 2.Manpreet Singh, 3.K Arjun Reddy;

Hobie 16: Race: 1.Kamlesh Patel/Rawankar UB (AYN), 2.Kaushal Kumar/Girish M (AWSA), 3.Pawan Kumar/Nitin MK (AYN); Race II: 1.Kaushal Kumar/Girish M, 2.Pawan Kumar/Nitin MK, 3.Kamlesh Patel/Rawankar UB; Race III: 1.Kaushal Kumar/Girish M, 2.Kamlesh Patel/Rawankar UB, 3.Pawan Kumar/Nitin MK;

Laser Standard: Race: 1.Vir Menon (RMYC), 2.Harpreet Singh (AYN), 3.Ramesh Kumar (AYN); Race II: 1.MUzahid Khan (AYN), 2.Harpreet Singh, 3.Kundhan Upadhay (AYN); Race III: 1.Mohit Saini (AYN), Muzahid Khan, 3.Ramesh Kumar;

Laser 4.7: Race: 1.M Koteshwar Rao (TSC), 2.Vivin Vinil (INTWC, M), 3.M Balachander (TNSA); Race II: 1.Ram Milan Yadav (NSS), 2.Harpreet Singh (AYN), 3.Kundhan Upadhay (AYN); Race III: 1.Vivin Vinil, 2.Ananya Chouhan (EMESA), 3.M Koteshwar;

Laser Radial: Race: 1.Harpreet Singh (AYN), 2.Sharif Khan (AYN),3. Deelip Kumar (EMESA);

Race II: 1.Harpreet Singh, 2.Deelip Kumar, 3.G Bhaskar Rao (AYN); Race III: 1.Harpreet Singh, 2.Abhimanyu Panwar (RMYC), 3.Avinash Yadav (IMWTC,M);

Finn: Race: 1.Naveen (AYN), 2.Prabith (AYN), 3.Swatantra Singh (AYN); Race II: 1.Swatantra Singh, 2.Sukhvir (AYN), 3.Vivek (AYN); Race III: 1.Naveen (AYN), 2.Prabith, 3.Vivek;

Enterprise: Race: 1.Satish/Rahul (AYN), 2.Hemant/Amit (CESC), 3.Manoj/Swardeen (CESC); Race II: 1.Satish/Rahul, 2.Ashish Kumar Patel/Nagen Behera (EMESA), 3.Rajwant Singh/Mukhtiar Singh (CESC); Race III: 1.Satish/Rahul, 2.Ashish Kumar Patel/Nagen Behera, 3.Rajwant Singh/Mukhtiar Singh;

470: Race: 1.Ayaz Shaikh/Shubham Patel (AYN), 2.Virender Singh/Sudhanshu Shekhar (ANTWC,M), 3.Atul Lande/Mahesh Yadav (AYN); Race II: 1.Ayaz Shaikh/Shubham Patel, 2.Virender Singh/Sudhanshu Shekhar, 3.Praveen Kumar/Ravindra Kumar Sharma (INWTC,M);

Race III: 1.Ayaz Shaikh/Shubham Patel, 2.Virender Singh/Sudhanshu Shekhar, 3.Prabin/Vijay Singh (AYN).