Sai Praneeth, Vineeth steal the show in Regional Aquatic Sports Meet

Vineeth Kumar towered over the rest in the senior section with gold medal finish in the 100m freestyle, 50m butterfly and 100m butterfly respectively.

By Author  |  Published: 18th Aug 2017  10:18 am

Hyderabad: Sai Praneeth of International School, Shaikpet, and Vineeth Kumar of St Joseph’s Public School, King Koti ruled the pool as they both emerged individual champions in the junior and senior boys sections respectively winning a treble at the XXVI Regional Aquatic Sports Meet conducted by Association of ICSE and ISC Schools, Andhra Pradesh and Telangana region at GHMC Secunderabad Swimming Pool on Thursday.

A 1:14:99s finish in the 100m freestyle event saw Sai Praneeth grab his first gold of the day in the junior section. He added one more to his tally claiming the top spot in the 50m butterfly clocking 37:76s. Sai Praneeth finished off his proceedings in style winning his third gold with a 1:31:91s finish in the 100m butterfly.

Meanwhile, Vineeth Kumar towered over the rest in the senior section with gold medal finish in the 100m freestyle, 50m butterfly and 100m butterfly respectively.

Nasr Boys School, Gachibowli emerged the overall champion in the junior section while Abhyasa International Residential School, Toopran secured the same in senior category.

Results (All Finals):

Boys: Junior: 50m freestyle: 1.Md Kahmiluddin (Nasr) (35:03s), 2.Rahul Singh (Sujatha Public School), 3.Dhruv Khanna (Johnson Grammar);

100m freestyle: 1.Sai Praneeth Kumar (International School, Shaikpet) (1:14:99s), 2.Pradyot (Nasr), 3.Bhavik Kaushik (Nasr);

50m backstroke: 1.Vamsi Vardhan (Sujatha Public School) (39:83s), 2.Md Kahmiluddin (Nasr), 3.Yuvraj Kumar (HPS, Begumpet);

100m backstroke: 1.Pradyot (Nasr) (1:31:60s), 2.Yuvraj Kumar (HPS, Begumpet), 3.Raja Abhiram Reddy B (Abhyasa);

50m breaststroke: 1.Yuvraj Kumar (HPS, Begumpet) (42:45s), 2.Raghav G (HPS, Begumpet), 3.Rohit (Future Kids School);

100m breaststroke: 1.Raghav G (HPS, Begumpet) (1:35:77s), 2.Pradyot (Nasr), 3.K Tanmaya Durgesh (Ramadevi Public School);

50m butterfly: 1.Sai Praneeth (International School, Shaikpet) (37:76s), 2.Raghav G (HPS, Begumpet), 3.Md Kahmiluddin (Nasr);

100m butterfly: 1.Sai Praneeth (International School, Shaikpet) (1:31:91s), 2.Raja Abhiram Reddy (Abhyasa);

4x100m relay: 1.Nasr Boys School, Gachibowli, 2.HPS, Begumpet, 3.Sujatha School, Moinabad; Individual championship: Sai Praneeth of International School, Shaikpet; Overall champion: Nasr Boys School, Gachibowli;

Senior:

50m freestyle: 1.Garv Jain (HPS, Begumpet) (37:06s), 2.C Maheswar (Abhyasa), 3.Krishna (Abhyasa);

100m freestyle: 1.Vineeth Kumar (St Joseph’s, King Koti) (1:23:19s), 2.Jashin Bansal (Abhyasa), 3.Garv Jain (HPS, Begumpet);

50m backstroke: 1.Garv Jain (HPS, Begumpet) (53:37s), 2.Jashin Bansal (Abhyasa), 3.Dhaipule Amit Sai (Abhyasa);

100m backstroke: 1.Dhaipule Amit Sai (Abhyasa) (2:21:31s), 2.Ayush (St Joseph’s, King Koti), 3.Vinay Jhawar (St Joseph’s, King Koti);

50m breaststroke: 1.Jashin Bansal (Abhyasa) (57:04s), 2.Ali Rean (HPS, Begumpet), 3.Rayyan (St Joseph’s, King Koti);

100m breaststroke: 1.Rayyan of St. Joseph’s Public School, King Koti (2:16:10s), 2.Dhaipule Amit Sai (Abhyasa), , 3.K Narasimha (Abhyasa);

50m butterfly: 1.Vineeth Kumar (St Joseph’s, King Koti) (43:07s), 2.Sai Ram (Abhyasa), 3.M Vinay Rao (Sherwood Public School);

100m butterfly: 1.Vineeth Kumar (St Joseph’s, King Koti), 3.C Maheshwar (Abhyasa);

4x100m relay: 1.Abhyasa International Residential School, Toopran, 2.St Joseph’s Public School, King Koti, 3.HPS, Begumpet; Individual championship: Vneeth Kumar of St Joseph’s Public School, King Koti; Overall championship: Abhyasa International Residential School, Toopran.